Intrygująca opowieść

Książki dla kobiet – blog książkowy

“Mama” w Auschwitz

“Mama” w Auschwitz

II wojna światowa dla nikogo nie była łatwym okresem. Osoby, które przeżyły ten straszny okres do dziś mówią, że nie chcą wspominać tego okresu, który przyniósł ogrom bólu i cierpienia. O czasach II wojny światowej napisano już wiele książek, które inspirowane prawdziwymi historiami niosły prawdę. Taką prawdę, której można się obawiać. Tylko, że nie można ukrywać prawdy, dzięki czemu ludzie będą pamiętać o tym, jaką krzywdę człowiek jest w stanie sobie nawzajem wyrządzić. Jedną z książek o tamtych czasach napisała Magda Knedler, która zaprasza do czytania “Położnej z Auschwitz”.

Obóz w Auschwitz

Chyba doskonale każdy wie, że obóz w Auschwitz nie był dobrym miejscem. To miejsce, gdzie ludzie musieli ciężko pracować, łudząc się, że jeszcze kiedyś uda im się wyjść na wolność. Gdyby zliczyć istnienia ludzkie, jakie poniosły śmierć w tym obozie, jak również w wielu innych, to trzeba mówić o wielu milionach. Chyba nikt tak naprawdę nie jest pewien jaka jest końcowa liczba ofiar. Wśród bestialskich potworów, które na co dzień znęcały się nad innymi osobami, były również takie, które starały się, aby pobyt w tym obozie był chociaż w minimalnej części ludzki. Do takich osób zaliczała się Stanisława Leszczyńska – Polka, która w Auschwitz pełniła funkcję położnej. Stanisława Leszczyńska jest postacią rzeczywistą, którą więźniarki nazywały “Mamą”. Wszystko przez to, że dzięki tej kobiecie miały zapewnione w miarę ludzkie warunki podczas porodu. To ona dla każdej kobiety zawsze znalazła dobre słowo – nawet wtedy, kiedy w człowieku zgasła już nadzieja na lepszą przyszłość.

Walka z władzą

Stanisława Leszczyńska do Auschwitz trafiła w jednym z kobiecych transportów. Była położną w Łodzi i nie zapomniała o swoim zawodzie, kiedy trafiła do tego obozu pracy. Na własne życzenie została również położną w takim miejscu, gdzie miała nieść ulgę kobietom rodzącym. Nie miała żadnych specjalistycznych narzędzi medycznych, ale starała się, żeby porody odbywały się w miarę ludzkich warunkach. Co wcale nie było łatwe, ponieważ do dyspozycji miała tylko ciepły piec i koc na którym kobiety rodziły swoje maleństwa. To ona niosła ulgę kobietom, których dzieci zostały zabierane do niemieckich rodzin. Stanisława Leszczyńska nie godziła się na eksperymenty Josepha Mengele. Ta mała, ale bardzo silna duchem kobieta postanowiła przeciwstawić się władzy, chociaż sama mogła zginąć. “Położna z Auschwitz” (https://www.taniaksiazka.pl/polozna-z-auschwitz-magda-knedler-p-1328316.html) to jej historia, która pokazuje jej wolę walki o lepsze jutro dla obozowiczek.

Książka autorstwa Racool_studio - pl.freepik.com